بهینه سازی سایت برای یک کسب و کار کوچک حدود ۹۰٪ شبیه به یک کسب و کار بزرگ است. در این مقاله ما به ۱۰٪ باقیمانده می پردازیم ، کارهای متفاوتی که یک کسب و کار کوچک به دلیل کمبود منابع یا ناشناخته بودن نام تجاری خود باید انجام دهد:

8 نکته سئو برای کسب و کارهای کوچک

8 نکته سئو برای کسب و کارهای کوچک

 ۱.خودتان سئوسازی کنید

اگر در مورد بودجه محدودیت دارید، شاید بهترین کار این باشد که هزینه پرداخت خدمات بهینه سازی را متوقف کرده و در عوض سعی کنید وب سایت خود را به تنهایی بهینه سازی کنید. مطمئناً باعث صرفه جویی در هزینه شما خواهد شد و همچنین به  درک بهتری از نیازهای SEO خود می رسید که اگر بعداً تصمیم گرفتید با یک تیم سئوی حرفه ای همکاری کنید، برایتان مفید خواهد بود.  داشتن حداقل دانش در مورد سئو ، به شما کمک  میکند در مذاکره در مورد نرخ ها و همینطور نظارت بر کارهایی که در وب سایت شما انجام میشود، عملکرد بهتری داشته باشید.

فقط برای اینکه بتوانید تخمین حدودی از بودجه سئوسازی داشته باشید، در اینجا  سه نوع دسته بندی قیمت گذاری برای بهینه سازی جستجو ارائه شده است :

دسته اول – برای اینکه بهینه سازی سایت را به تنهایی انجام داده و تنها مدیریت پروژه را به متخصص سئو بسپارید.

دسته دوم – برای سایتهایی با رقابت کم که تمام امور سئو توسط متخصصین انجام شود.

دسته سوم – برای سایتهایی با رقابت بالا که تمام امور سئو توسط متخصصین انجام شود.

به عنوان مثال اگر قیمت برای دسته اول ۳۰۰ دلار در ماه باشد، برای دسته دوم ۱۰۰۰ دلار در ماه و برای دسته سوم ۵۰۰۰ دلار در ماه خواهد بود.

توجه داشته باشید قیمتها به عنوان مثال ذکر شده و با توجه به نوع سایت و نظر متخصص سئوی سایت شما در مورد سئوی داخلی و سئوی بین الملل  متفاوت خواهد.

۲. اصول اولیه SEO را یاد بگیرید

تکنیک ها بهینه سازی جستجو از نظر دشواری در درجات مختلفی قرار دارند. اما اکثر اصول اولیه آن چندان سخت نیستند و هر کسی که دانش کمی از برنامه نویسی سایت و اصول اولیه سئو داشته باشد، می تواند انجامش دهد. برای یادگیری سئو بهترین منبع راهنمایهای  خود گوگل است.

می توانید هر روز ساعاتی را به یادگیری و همینطور بهینه سازی سایت خود اختصاص دهید . و بهتر است یک گزارش کامل از لیست فعالیتهای خود داشته باشید تا به متخصص سئو که مدیریت بهینه سازی سایت شما را به عهده دارد، ارائه دهید.

۳.از ابزارهای جستجوگرها استفاده کنید

هنگامی که یادگیری سئو را شروع می کنید ، ممکن است برخی از مواردش نگران کننده و سخت به نظر برسند که نیاز به اجرای تکنیکی پیچیده دارند. خبر خوب این است که بسیاری از این روشها در واقع بدون هیچ مهارت فنی قابل اجرا هستند. ابزارهای زیادی برای سهولت تکنیکهای سئوسازی وجود دارد که رایگان یا پولی هستند. و می توانید تنها با چند کلیک از آنها استفاده کنید. به عنوان مثال همه می دانیم که دریافت گواهینامه SSL جزء اولین کارهای بهینه سازی وب سایت است. اگر می خواهید گواهی SSL خود را تهیه و نصب کنید، تنها یک روز زمان لازم دارید. اما  لازم نیست این کار را  خودتان انجام دهید. گواهینامه های SSL  اکثرا توسط  شرکتهای هاستینگ فعال می شوند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که  یک شرکت میزبانی مناسب را انتخاب کنید.

همچنین بهینه سازی سایت برای تلفنهای  همراه (سایتهای واکنشگرا) که در اکثر قالبهای سیستم های مدیریت محتوای سایت مانند وردپرس وجود دارند. و با تنظیمات ساده انجام میشوند.

یا اینگه اگر بخواهید صفت alt را به همه تصاویر خود اضافه کنید، لازم نیست به تک تک صفحات سایت مراجعه کرده و کدهای html را ویرایش کنید. فقط کافی ست به کتابخانه چندرسانه ای وردپرس خود بروید. روی تصاویر خود کلیک کنید و قسمت alt متن را پر کنید. بدون اینکه به دانش فنی نیاز داشته باشید.

البته سایر کارها مانند اتوریتی وب سایت ، تحقیق در مورد کلمات کلیدی ، ایجاد محتوا و ایجاد لینک به راحتی و به طور خودکار قابل اجرا نیستند. اما توسط نرم افزارها و برنامه هایی مانند

Mobile-Friendly Test،  Search Console ، PageSpeed Insights ،  Keyword Planner و … می توانید بهینه سازی سایت خود را انجام دهید.

ابزارهای جستجوگر  زیادی در بازار وجود دارد که هر کدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند و بیشتر آنها قیمتهای بالایی دارند. اگرمی خواهید از هرکدام از ابزارهای غیر رایگان استفاده کنید اما بودجه شما کم است، پیشنهاد می کنم از دوره های آزمایشی استفاده کنید. اگر دوره آزمایشی یک هفته است ، پس از یک هفته با همان ایمیل یا ایمیل دیگری آن را تمدید کنید.  و  به  اندازه ای  که آن ابزار اجازه استفاده رایگان را به شما بدهد، استفاده کرده و سپس اشتراک خود را لغو کنید.

۴.کلمات کلیدی ساده تر را انتخاب کنید

توصیه نمی شود که کسب و کارهای کوچک به جستجوی کلمات کلیدی بسیاررقابتی بپردازند. این کلمات کلیدی مدتهاست که توسط مشاغل بزرگتر و بهتر تثبیت شده اند و آنها با تلاش ناچیزی می توانند به رتبه  برتر در آن کلمات دست یابند.

پیشنهاد می کنم به دنبال کلمات کلیدی  بروید که رقبایتان از آن غافل شده اند. این کلمات کلیدی ترافیک کاملی را به همراه نخواهد داشت ، اما به شما این امکان را می دهد تا جایگاه خود را در رتبه بندی ها بدست آورید. و هنگامی که قدرت وب سایت خود را با این کلمات کلیدی آسان ایجاد کردید ، می توانید روی کلمات رقابتی تر رتبه بندی کنید.

۵.روی نقاط قوت خود تمرکز کنید

هنگامی که کار خود را شروع می کنید، باید بر روی برخی مزیت ها حساب کنید تا نسبت به رقبا به امتیاز بیشتری برسید. این مزیتها می تواند ارائه خدمات بهتر یا محصولات بهتر  یا منحصر بفرد باشد. مثلا  نمایندگی یک برند معروف یا محصولی که در بازار رقابتی وجود ندارد و تنها به متعلق به شماست. هرچه هست، باید در استراتژی بهینه سازی جستجوی شما منعکس شود.

۶.محتوای سایت را با نیاز مشتری مطابقت دهید

با یک مثال توضیح میدهم. فرض کنید شما یک دوچرخه سوار با تجربه هستید  و فروشگاه دوچرخه خود را راه اندازی می کنید. یک وب سایت ایجاد می کنید، بخش وبلاگ  به آن اضافه می کنید تا با نوشتن مطالب جالب مانند تاریخ دوچرخه سواری، رویدادهای دوچرخه سواری و داستانهای برجسته مشتری را به سمت سایت فروشگاهی خود جذب کنید.

شاید ترافیک سایت شما زیاد شود اما مشکل این است که خواندن در مورد چیزهای جالب برای شخصی که قصد خرید دوچرخه را دارد، در اولویت نیست. موضوعات جالب مطمئناً سرگرم کننده است ، به شما در ایجاد و حفظ مشتریان موجود کمک می کند ، اما کمکی در فروش دوچرخه و جذب مشتریهای جدید نمی کند. (چیزی که دغدغه اصلی شما در حال حاضر است.)

متأسفانه ، به عنوان یک کسب و کار کوچک ، تا زمانی که محتوای کافی برای فروش ایجاد نکنید ، نمی توانید در مورد موضوعات جالب بنویسید.

بنابراین ، هنگام تدوین برنامه محتوای اولیه خود ، اطمینان حاصل کنید که هر قطعه از مطالب برنامه ریزی شده بخشی از هدف خریدار است. به طور کلی ، محتوای شما باید به گونه ای طراحی شود که یکی از این سه هدف جستجوگر را برآورده کند:

مشخصات و اطلاعات دقیق محصول

مشتریان بالقوه شما می خواهند در مورد انواع محصول و خصوصیات  آن اطلاعاتی کسب کنند. آنها برای رسیدن به پاسخ خود از عبارتهای جستجوی طولانی مانند “مشخصات یک دوچرخه خوب” ، “چطور یک دوچرخه بخرم؟” ، “انواع دوچرخه” و  امثال اینها استفاده می کنند.

قصد جستجو

وقتی مشتریان بالقوه شما  لینک  سایت فروشگاهی شما را در صفحات جستجوی گوگل می بینند، مایل هستند در مورد انواع کالاهای مورد علاقه خود مطابق با نوع پرسشی که دارند، به بهترین جواب برسند. در این حالت مشتریان معمولا  با جستجوی عباراتی مانند: “بهترین دوچرخه” یا ” بهترین دوچرخه با قیمت کمتر از پنج میلیون تومان” و امثال اینها وارد سایت شما می شوند.

قصد معامله

سرانجام ، هنگامی که جستجوگران به طور یقین قصد خرید دارند، از عباراتی مانند” دوچرخه کوهستان کراس مدل…” استفاده می کنند. این نوع جستجو باید مشتری را مستقیما به صفحات دسته بندی محصول و صفحه داخلی محصول موردنظر هدایت کند.

۷.برای جستجوی محلی بهینه سازی کنید

اصطلاح “سئوسازی برای كسب و كارهای كوچك” غالباً با اصطلاح “سئوی محلي” به صورت متناوب مورد استفاده قرار مي گيرد. این ایده از آنجا می آید که  هرچه کسب و کاری کوچکتر باشد، متعلق به یک کشور یا یک شهر خاص است. اگر این حالت  در مورد کسب و کار شما صحت دارد، مطمئناً باید سایت  خود را برای جستجوی محلی بهینه سازی کنید.

برای سئوی محلی بهترین راه استفاده از Google My Business است که متاسفانه فعلاً برای کسب و کارهای موجود در ایران قابل استفاده نیست. اما می توانید از گزینه های قابل دسترس گوگل مپ برای ثبت موقعیت جغرافیایی و اطلاعات کسب و کار خود استفاده کنید.

در مورد کلمات کلیدی و ردیابی رتبه بسته به اینکه از کدام منطقه جغرافیایی جستجو می کنید نتایج ممکن است بسیار متفاوت باشند. به همین دلیل اگر کسب و کار شما مربوط به کشور خاصی است، می توانید از متدهای سئوی بین الملل برای سئوسازی استفاده  کنید.

۸.نظرات کاربران را در گوگل مپ و وب سایت مدیریت کنید.

هنگامی که تازه  کار خود را شروع می کنید ، گوگل با احتیاط در مورد شرکت شما رفتار می کند و به دنبال نشانه هایی برای  اعتماد کردن به شما می باشد. یکی از قوی ترین این علائم، تعداد بازدیدها و نظرات روی گوگل مپ شما (نقشه جغرافیایی کسب و کار ثبت شده در گوگل) و رتبه کلی آن است. بنابراین:

مشتریان خود را از طریق ارسال ایمیل یا کامنت گذاری، به تبادل نظر در مورد محصولات خود تشویق کنید.

سعی کنید به تمام نظرات بطور جداگانه پاسخ دهید و به نظرات منفی توجه بیشتری داشته باشید. برخی از مشتریان بالقوه شما به دنبال  نظرات منفی هستند و بر اساس آنها در مورد تجارت یا کسب و کار شما قضاوت می کنند. بنابراین همیشه تمام تلاش خود را بکنید تا وضعیت را به شکلی  مطلوب ارزیابی کنید. در مقابل کامنتهای منفی واکنش منفی نشان ندهید. اگر ایرادی هست سعی کنید آن را برطرف کنید . اگر نیست، با ارائه توضیحات دقیق آنها را قانع کنید. نحوه پاسخگویی شما در تغییر نظر مشتریان تاثیر ویژه ای دارد.

جمع بندی:

موضوع قابل توجه در مورد کسب و کارهای کوچک “محدودیت” است. در حالیکه کسب و کارهای بزرگ به راحتی می توانند روی کلمات کلیدی رقابتی تر سرمایه گذاری کنند، محتوای انبوه ایجاد کنند و بعضی نظرات منفی را نادیده بگیرند، کسب و کارها کوچک باید روی کوچک ترین فرصتها و مزایای رقابتی تجارت خود با حداقل هزینه، تمرکز کنند تا بتوانند به جایگاه مطلوبی در بازارهای رقابتی دست یابند.


گردآوری و ترجمه: هنگامه حجت انصاری
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *